У МОН заявляють, що студенти
мають більше платити за власну освіту

У держави немає грошей, щоб вкладати у якість підготовки студентів в університетах, тому виходом з цього є створення системи співфінансування здобуття освіти – держави і приватного сектора. Впровадження освітніх грантів є першим кроком до цього.
Таку думку висловив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.
За його словами, запровадження системи освітніх грантів призведе до того, що здобуття вищої освіти стане дорожчою. Він також висловив переконання, що якісна освіта має бути дорогою.
«Я не уявляю собі, як викладач і як людина, яка трошки розуміється на фінансовій частині університетського менеджменту, як можна підготувати будь-якого фахівця з вищою освітою за 25 тисяч грн на рік. А у нас є заклади вищої освіти, які таке пропонують. Так, переважно вони приватні, але тим не менш, 25 тисяч грн – приходь і плати. Це просто купівля диплому», – зазначає Винницький.
Він наголосив, що здобуття вищої освіти навіть у найбідніших країнах Європи не може коштувати менше ніж за 3 тисячі євро на рік.
«Коли ми говоримо про Німеччину це 6-8 тисяч євро на рік для того, щоби підготувати одного студента. Сьогодні у нас середня ціна одна тисяча євро. Фактично виходить 46-47 тисяч грн. Це означає, що у нас викладачі мало заробляють. Це означає, що у нас освіта низької якості, тому що очевидно, що викладачі не особливо зацікавленні. Нам треба піднімати середню вартість підготовки одного фахівця», – зазначає заступник міністра освіти і науки.
Окрім того, він повідомив, що у держави немає можливості сплачувати за підготовку студентів.
«Ми можемо це сказати в дуже соціалістичний спосіб – давайте держава надрукує грошей. Так не виходить. Держава не має більше грошей, щоб туди вкладати. Відповідно нам необхідно створювати систему співфінансування – частково піде від держави, частково від приватного сектора. І в такий спосіб освіта стане дорожчою і якіснішою. Це може звучати дещо дивно і це довготривалий процес, але ми маємо піднімати середню вартість підготовки одного студента. Це непопулярно, але це також одна з речей, яка стоїть за грантами. Тут не тільки про справедливість, тут насправді про якість», – сказав Винницький.