Енергетики проти COVID-19

power_vs_Covid-19Криза, що назрівала в західних країнах протягом 2018-2019 рр. і різко загострилася внаслідок пандемії коронавіруса, завдала значної шкоди енергетичному сектору. Під час карантину споживання електроенергії в різних країнах впало на 15-25% у порівнянні з докризовими показниками. Спад, викликаний економічною кризою, прогнозується практично скрізь. Пандемія COVID-19 і обумовлене їй введення карантину в різних країнах і регіонах викликали суттєві зміни на енергетичних ринках. Ці зміни є дуже значними в короткостроковому періоді і можуть мати не менш важливі наслідки в довгостроковому періоді для всіх галузей паливно-енергетичного комплексу, а також для процесу так званого, енергетичного переходу.Під енергетичним переходом прийнято розуміти поступову відмову від викопного палива і атомної енергетики на користь поновлюваних джерел енергії при одночасному підвищенні енергоефективності.
Що стосується короткострокового впливу пандемії на процес енергетичного переходу, то вже на протязі декількох місяців в світі спостерігається спад попиту на викопне паливо і зниження споживання електроенергії. Це пов'язано з тимчасовими зупинками виробництв, з переводом багатьох офісних співробітників в режим віддаленої роботи, зі скасуванням авіарейсів і скороченням будь-яких пересувань, як в межах населених пунктів, так і між ними. У країнах, де вводилися карантинні заходи, обсяги генерації електроенергії скоротилися, і в багатьох країнах це скорочення відбулося в першу чергу за рахунок генерації на викопному паливі. Наприклад, згідно з даними Національного бюро статистики Китаю в січні-лютому 2020 року теплова генерація і гідрогенерація істотно скоротилася (-8,9% і -11,9% відповідно), в той час як атомна і вітрова – скоротилися порівняно мало (-2 , 2% і -0,2% відповідно), а обсяги сонячної генерації зросли (+ 12,0%). Це можна пояснити пріоритетною диспетчеризацією електроенергії від ВДЕ в Китаї.
COVID-19 ураганом пройшовся по світовим енергоринкам, налякавши і російську електроенергетику. Поки галузь намагається триматися на плаву. Великі будівництва як і раніше в планах, скоротять лише некритичні проекти, падіння споживання очікувалося ще на тлі аномально теплої зими, а неплатежі - традиційна для російської електроенергетики проблема. Які перспективи і які стратегії можуть бути у російських енергетичних компаній в нових умовах, ще нікому не ясно.

秋服 メンズ特集!2020年の最旬コーデに取り入れたい狙い目アイテム13選 , メンズファッションメディア Www-medinatheatre

В Україні незважаючи на пандемію вірусу COVID-19 та запровадження карантину, виробники та постачальники електроенергії продовжують працювати у штатному режимі та забезпечувати населення електроенергією.Уряд прийняв рішення про тимчасову заборону нарахування пені за несвоєчасну оплату комунальних послуг та відключення електроенергії на період дії карантину. У зв'язку з цим, Держенергонагляд звернувся до операторів систем розподілу електричної енергії й електропостачальних організацій та наголосив на необхідності дотримання вимог законодавства і відповідно до нього не обмежувати та/або не припиняти постачання електричної енергії споживачам на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни. Користуючись цією ситуацією, під час карантину рівень оплати послуг з електропостачання критично погіршився, нарікає Держінспекція. Тому, наголошує вона, "щоб світло було у кожній оселі, споживачі повинні підтримувати стабільність інфраструктури країни в умовах боротьби з поширенням коронавірусу та своєчасно оплачувати рахунки за електроенергію".
Електромережі вкрай важливі у всіх аспектах життя, але під час нинішньої кризи їх важливість зростає неймовірно. Можна уявити, які наслідки може мати відключення електрики для лікарень, в яких важкі пацієнти підключені до апаратів штучної вентиляції легень. В умовах карантину багато компаній переводять своїх співробітників на віддалену роботу, і під час відсутності електрики при відключених комп'ютерах вся ця робота стане.
power_vs_covid19Що стосується впливу пандемії COVID-19 на перспективи енергетичного переходу в довгостроковому періоді, то слід зазначити наявність як ризиків, так і можливостей.Розвиток сектора відновлюваної енергетики може сповільнитися через наступні випадки:
- по-перше, це може статися через скорочення глобального попиту на енергію. Скорочення попиту може придбати тривалий характер, якщо практика віддаленої роботи під час пандемії стане довгостроковим явищем, і в світі відбудеться зниження попиту на офісні приміщення. Також скорочення попиту на енергію може придбати тривалий характер, якщо глобальна економічна криза і знижена ділова активність не будуть подолані за короткий термін;
- по-друге, розвиток ВДЕ може сповільнитися у зв'язку з тимчасовою зупинкою заводів в Китаї, де виробляється близько 80% обладнання для сонячної енергетики і значна частина обладнання для вітроенергетики. Також в деяких країнах через пандемію довелося відкласти проведення конкурсних відборів проектів з будівництва нових електростанцій на ВДЕ (відновлювальні джерела електроенергії);
- по-третє, розвиток ВДЕ може сповільнитися через недавнього різкого зниження цін на нафту, за яким відбудеться зниження цін на інші викопні енергоносії. В кінці березня на ринку США навіть спостерігалася ситуація, при якій ціни на нафту стали негативними в зв'язку з переповненням нафтосховищ;
- по-четверте, зараз спостерігається уповільнення процесу міжнародних кліматичних переговорів. Так, 26-я щорічна конференція сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (РКЗК ООН), яка повинна була відбутися в листопаді 2020 року в Глазго, перенесена на 2021 рік, і нова дата поки не призначена. Проміжна кліматична конференція РКЗК ООН, яка щорічно проходить в Бонні, перенесена з 1-11 червня на 4-12 жовтня 2020 року. Процес подачі країнами оновлених і більш амбітних національних вкладів в реалізацію Паризької угоди (National Determined Contributions, NDCs) є вкрай повільним - такі плани поки подали лише 5 країн з 186. Країни повинні були оновити свої плани до 26-ї конференції РКЗК ООН в Глазго ( до листопада 2020 року). Все це здатне надати негативний ефект на темпи енергетичного переходу.
З іншого боку, викликаний пандемією криза може привести до переосмислення розвитку в багатьох країнах і прискорити перехід до сталого розвитку, невід'ємними елементами якого є підвищення енергетичної ефективності і перехід на ВДЕ. Згідно з нещодавно опублікованими документами різних міжнародних організацій, енергетичний перехід і розвиток відновлюваної енергетики повинні стати пріоритетом антикризових програм, які країни почнуть реалізовувати найближчим часом для подолання економічної кризи, викликаного пандемією COVID-19.
Згідно із заявою Фатіха Біроля, виконавчого директора Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), від 14 березня 2020 року, «уряду можуть використовувати поточну ситуацію для посилення своїх кліматичних амбіцій, а також для прийняття стійких антикризових заходів, зосереджених на технологіях чистої енергії». Дана заява має назву «Чиста енергетика повинна стати ключовим елементом антикризових програм». Це тим більш показово, що МЕА - міжнародна організація, яка відрізняється традиційними і консервативними поглядами на енергетику. Наприклад, МЕА систематично недооцінювало перспективи сонячної і вітрової генерації. В реальності відновлювальна енергетика розвивалася набагато швидше, ніж щороку прогнозувало агентство. Наприклад, прогнози МЕА 2002 роки для вітроенергетики на період до 2030 року були виконані вже в 2010 році.
26 березня 2020 Римський клуб опублікував відкритий лист глобальних лідерів, в якому йдеться про те, що поточна криза - це безпрецедентна можливість відмовитися від зростання будь-якою ціною і від старої економіки, заснованої на викопному паливі. Те, як глобальні лідери будуть стимулювати економіку в відповідь на поточну кризу, або посилить глобальні загрози, або пом'якшить їх. Є ризик прийняття короткозорих рішень, які збільшать викиди і посилять деградацію навколишнього середовища в довгостроковому періоді. Але можна вжити заходів, які не тільки підвищать економічну активність, але і прискорять перехід до сталої роботи та низьковуглецевої економіки. Ці заходи відомі: інвестиції у відновлювану енергетику замість викопного палива, інвестиції в охорону навколишнього середовища та відновлення лісів, інвестиції в стійкі системи виробництва продуктів харчування, перехід до більш локальної, циклічної і низьковуглецевої економіки. Відповідно до відкритого листа, зараз прийшов час відмовитися від викопного палива.
Реакція країн Євросоюзу
31 березня 2020 року ООН опублікувала доповідь під назвою «Спільна відповідальність, глобальна солідарність: реакція на соціально-економічні наслідки COVID-19». У доповіді підкреслюється, що пандемія не скасовує необхідності реалізації Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року та Паризького угоди по клімату. Також в документі йдеться, що уряди не повинні реагувати на кризу COVID-19 шляхом прийняття рішень, які поглиблюють глобальні проблеми, такі як забруднення навколишнього середовища і кліматичну кризу. А вже 9 квітня 2020 року 10 міністрів з навколишнього середовища країн ЄС опублікували спільну відкритий лист, в якому заявили, що «Новий зелений курс ЄС повинен стати ключовим елементом сталого відновлення після пандемії COVID-19». Згідно з листом, країни ЄС «повинні збільшити обсяг інвестицій, перш за все, в екологічно стійкі транспортні системи, поновлювані джерела енергії, реновацію будинків, наукові дослідження та інновації, відновлення біорізноманіття та циклічну економіку». У заяві зазначено, що ЄС слід утриматися від спокуси відповісти на поточну кризу прийняттям короткострокових рішень, які загрожують блоку збереженням вуглеводневої економіки на найближчі десятиліття. Лист підписали міністри Австрії, Данії, Фінляндії, Італії, Латвії, Люксембургу, Нідерландів, Португалії, Іспанії та Швеції. 10 квітня до листа також приєдналася Франція.
Важливо відзначити, що вартість виробництва 1 кВтг електроенергії за рахунок енергії вітру за останні 10 років знизилася на 70%, вартість виробництва 1 кВтг електроенергії за рахунок енергії сонця - на 89%. У 2019 виробництво 1 кВтг електроенергії за рахунок енергії вітру коштувало 2,8 - 11,5 центів, за рахунок енергії сонця на великих електростанціях - 3,2 - 4,4 цента.
Таким чином, є підстави очікувати, що активний розвиток поновлюваних джерел енергії в світі найближчим часом продовжиться, навіть при збереженні низьких цін на викопне паливо і навіть в умовах жорсткої економічної кризи.
Енергетиків потрібно оберігати
Разом з тим особливу увагу слід приділити персоналу енергетичних підприємств, які в умовах пандемії змушені працювати в надзвичайно складних умовах.Перебої в подачі електроенергії, які в звичайний час завдають істотних збитків і незручностей, в умовах кризи можуть мати катастрофічні наслідки. Необхідно подбати про те, щоб енергетики залишалися здоровими і могли працювати в безпечній обстановці - це повинно стати одним з пріоритетів в програмі антикризових заходів.
Енергетики не можуть працювати «відалено». Отже, потрібно забезпечити працівникам цієї сфери можливість безпечно працювати на робочому місці, і простежити, щоб всі вони залишалися здоровими. У диспетчерських пунктах вкрай складно забезпечити соціальне дистанціювання. Інженери та інші фахівці на електростанціях та інших об'єктах електропостачання повинні мати можливість спілкуватися безпосередньо і прямо. Поширення коронавірусу в диспетчерському пункті та поміщення в карантин незаражених працівників, які були в контакті з інфікованими, може поставити під удар роботу всієї системи.
Які заходи необхідно вжити
power-covid19У плані дій в надзвичайних ситуаціях повинен бути передбачений обов'язковий збір аналізів на коронавірус для всіх основних фахівців підприємств, пов'язаних з енергозабезпеченням. Працівники повинні проходити тестування кілька разів до тих пір, поки епідемія не закінчиться. Аналізи треба брати і у тих, хто поки відчуває себе цілком здоровим і не відчуває ніяких характерних симптомів цього захворювання.
По-друге, виробникам електроенергії та операторам електромереж потрібно розробити комплекс заходів щодо запобігання зараження фахівців на короновірус. Можливо, деяким фахівцям треба забезпечити можливість тимчасового проживання на головних об'єктах електромереж, щоб уникнути можливого контакту з інфікованими.
По-третє, комунальні підприємства повинні зробити необхідні запаси інструментів і матеріалів, які можуть знадобитися для технічного обслуговування і ремонту об'єктів енергосистеми. Все це може виявитися в дефіциті через потенційних збоїв в ланцюжку поставок, тому буде розумно запастися найнеобхіднішим заздалегідь.
У всьому світі пріоритетом зараз є боротьба з пандемією нового коронавірусу COVID-19. Стабільні поставки енергії – важлива ланка в ланцюжку кроків з вирішення цієї екстремальної ситуації. Складно уявити, що могло б статися, якби Європа або Україна зараз залишилася без електрики і тепла. На тлі обставин, що повсякчас змінюються, і нових викликів можна виділити тенденції, які в доступному для огляду майбутньому вплинуть на енергетику в усьому світі. Наприклад, глобальний економічний спад призведе до зменшення в споживанні та вартості енергоносіїв. Але через певний час пропозиція адаптується до нового попиту – і ціни стабілізуються. Від цього в першу чергу виграють споживачі. І вцій ситуації надихає те, що енергетики мають досвід роботи в стресових ситуаціях, наприклад, викликаних стихійними лихами. Сьогодні їхня робота не менш важлива, ніж робота медиків і рятувальників.

За матеріалами lsm.lv, buh.ligazakon.net, mind.ua
підготував П.Коновал